Kitaptan alıntılar

Kitaptan alıntılar

Sayfamızda kitap alıntılar, kitap alıntıları, kitaplardan alıntılar, kitaptan alıntılar, en güzel kitap alıntıları, Aşk kitaplarından alıntılar ve kitaptan alıntı sözleri bulabilir sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Kitaptan alıntılar

Kendini sevilmeye atamış bir şaşkın güneşin doğuşuna seviniyor.-Turgut Uyar

Zaten insanın kaderini bilmesinden daha korkunç ne olabilir?-Zülfü Livaneli

Bir insanı, meseleyi onun yönünden düşünmeye alışmadıkça anlaman, inkansız.-Harper Lee

Unutmadık ama kalbimiz neredeyse kurudu.- Şükrü Erbaş

İnsanın insanı sevmeye vakti olmadığı zamanlardayız. Oysa, İnsan olmak sevmekle başlar. -Tahsin Özmen

Uçmayı öğrenmeden göçmeye mecbur kalmış bir kuş gibi kalbimiz.-Cahit Zarifoğlu

Bazen yağmur olmak ister insan, Yağmak ister sevdiğinin yüreğine..-Cahit Zarifoğlu

Bu duyguları yapayalnız taşımak, çocuk kalbime ağır geldi…-Cahit Zarifoğlu

Ölüyüm ama hala dökecek gözyaşım var.-Kafka Okur

Kendi ışığına güvenen başkasının parlamasından rahatsız olmaz.-Victor Hugo

Vaktiyle seni övenler, aldatanlar, senin yüzüne gülenler seni görünce; “İşte şeytan!” derler.- Mevlana Celaleddin-i Rumi

Bu yaşamın hazları, yaşamın kendi hazları değil, bizim daha yüce bir yaşama yükselme korkumuzdur; bu yaşamın eziyetleri yaşamın kendi eziyetleri değil, ama bu korkudan dolayı kendimize yaptığımız eziyettir.-Franz Kafka

Benim için sevmek bir başka insanın vücudundan , ruhundan bir parça hükmüne girmek , onunla beraber gülüp ağlamak , ıstıraplarını paylaşmak demekti.-Reşat Nuri Güntekin

Bazen kafamda bir ” sil ” tuşu olsun istiyorum.-Sharon M. Draper

Rahat bir uyku her şeyi düzeltir diyordum. Fakat rüyaları hesaba katmamıştım.-Ahmet Hamdi Tanpınar

Unutmayın ki, dünyada en korkunç şey, ümidini kaybetmektir.-Sabahattin Ali

Benim yalnızlığım zaten kalabalık…-Ursula K. Le Guin

Ve içimde kaybolup giden insanlar var …-Cahit Zarifoğlu

İlk kez göz göze geldik, eşsiz güzeldin hani, İşte bugün de öyle güzelsin.-William Shakespeare

Hiç iyi niyetli olup da hata üstüne hata yapmışsın gibi hissettiğin oldu mu?

İhmal etmek başka , umursamamak başka!

Sefaleti azaltmanın sıcaklığını öğrendiğimizde, en iyi baba, en iyi oğul, en iyi eş oluruz. Merhametli bir adam ve kadın, güneş ışığı gibi, çevresindeki her şeye zenginlik huzur ve neşe saçar.

Bunu unutmayacağım,” dedi muhafızlar onu götürürken. Unutmadı da. Unutmamak ne işine yarayacaksa.

Seni üzdüm mü? Çok affedersin… Ama pislik olduğun bir gerçek. Bronn, doğru anla. Görev, onur, dostluk, bunlar sana ne ifade ediyor? Hiç yorulma, cevabı ikimiz de biliyoruz.

Hayat bir şarkı değil tatlım. Bir gün üzülerek öğreneceksin bunu.

Yüce Rahip bir gün, günah işleyen adam çile çeker, demişti bana. Söyleyin Lord Eddard… Eğer bu doğruysa, siz soylu lordların taht oyunlarında neden masumlar çile çeker hep?

Rüzgâr ve kelimeler. Bizler sadece insanız ve tanrılar bizi sevebilen yaratıklar olarak tasarlamış. Sevgi bizim en büyük zaferimiz ve en büyük trajedimiz.

Kalır gibi gidişlerini izledim önce, sonra gider gibi kalışlarını. Ve anladım ki ne sen gidebiliyorsun ne ben kalabiliyorum. Öyle bir hayat yaşıyoruz ki şimdi; ağlamak gülmenin mahkumu, gülmek ağlamanın gardiyanı gibi sanki.

Yokluğuna sen razı iken, senin yokluğuna razı olmayan Rabbindir. Kimseler yolunu gözlemezken, “ille de sen!” diye varlığında ısrar eden Rabbindir: bilir O, hikmetli iş yapar.

Diğer insanların yaptıkları şeyler ancak biz izin verirsek bizim ruhumuzu zedeler.

Bedenlerin geride durduğu,ruhların sevgiyle beklediği,yalnızca fikirlerin sarmaş dolaş olduğu düşünsel aşklar.

Ne olursa olsun hayatını durdurma! Durup hayat bakmaya başladığın zaman yaşamak zordur.

Neden once kendimiz dururken,baskalrini anlamak isteriz ki! İyi bir öğrenciysek,benligimiz üzerine edindigimiz görgü,bizi adam etmeye yeter de artar bile.

Kargalar, tek bir karganın gökyüzünü yok edebileceğini iddia eder. Buna hiç şüphe yoktur; ama bu gökyüzü ile ilgili hiçbir şey ifade etmez; çünkü gökyüzü basit anlamıyla şu demektir: Kargaların yokluğu.

Yağmur Damlalarında Buldum Kendimi, Buslu Camlar Ardında Dalarken Geçmişe.

Eksiğimi tamamlamaya bir ayna istiyorum. Bir ayna ki suretimi değil, suretimin altındakini, gizli beni bana göstersin; kimsenin görmediği beni.

Her zaman kendi içine bakmak en emin yol.Başkalarıyla uğraşmayı bırak.Her kahır,her gazap ağır bir çanta.Niye taşıyasın.At onları.Sıcak hava balonu gibi hayat.Yukarı mı gitmek istersin, aşağı mı?Hiddeti,intikamı,rekabeti bırak.

İnsan tereddüt ederse serçe parmağını bile kıpırdatamaz. Sevmek öldürmektir.Bilmeyerek, istemeyerek azar azar öldürmektir.

Dünyayı keşfetmek için yola çıktık ama unuttuk bir sokağın ucundaki soluk perdeli evlerimizi, güllerimizi, öpüşlerimizi… Ve d(erken) kurtaramadık da birbirimizi. Şimdi sevmediklerimizi sevmeyi deniyoruz. Yaşadıklarımızı değil, artık y(aşamadık)larımızı özlüyoruz.

Öfkeyle geçen her dakikanız, mutluluğunuzdan çalınmış 60 saniyedir.

Bitince, çekip gitmeli. Uzatmalarda gol atma hayaline kapılmadan, sessizce, efendice terk etmeli sahayı. İster bir iklim, bir şehir, ister bir aşk, bir insan, ister bir savaş, bir inanç olsun; yenilince, tüketince direnmemeli. Bırakıp gitmeyi, yaşanmış olanın güzelliğini korumayı bilmeli.

Herkes aşık olduğunu sanabilir ama yaratılışında aşk yeteneği olanların aşkı daha başka olacaktır. Tıpkı herkesin şiir yazması ama gerçek şair olamaması gibi.

En güzel kitap alıntıları

Engüzel kitap alıntıları

Utopia’lılar soytarıları çok severler. Onların kalbini kırmak ya da incitmek ayıp sayılır. Çünkü Utopia’lılar, güler yüzlü olmayı,şakalaşmayı sever. Somurtkan ve huysuz bir adamın yanına soytarı vermezler;çünkü böyle bir adam ,soytarının söylediklerine gülmez,onu üzebilir. Zaten soytarıların insanları eğlendirmekten başka yetenekleri olmadığına göre, nasıl da olsa gülmeyenlere hiç yararı olmaz.

Bir insanı öldürdüğün zaman bir yaşam çalarsın.Karısını bir kocadan ,çocukları bir babadan mahrum edersin.Yalan söylediğin zaman bir insanın gerçeğe ulaşma hakkını çalmış olursun.Aldattığın zaman bir insanın doğruluk adalet hakkını elinden alırsın.Çalmaktan büyük bir kötülük yoktur.

İşgal altındaki topraklarımız Anavatana ateşli prostelorla değil,kılıcın indirdiği zafer darbeleri ile katılabilir.

Nefsini suçlayan kusurunu görür. Kusurunu itiraf eden, bağışlanma diler. Bağışlanma dileyen Allah’a sığınır. Allah’a sığınan şeytanın şerrinden kurtulur. Kusurunu görmemek, o kusurdan daha büyük bir kusurdur. Ve kusurunu görse, o kusur kusurluktan çıkar. İtiraf etse affa müstehak olur.

Kader yolun tamamını değil,sadece yol ayrımlarını verir.Güzergah bellidir,ama tüm dönemeçler yolcuya aittir.Öyleyse ne hayatının hakimisin ne de hayat karşısında çaresizsin.

Yalnız olmak bile, bir sevgilinin yanında yalnız hissetmekten iyidir.

‘İnsanın içinde ağlama isteği uyandıran güzellikler, ister tabiatın armağanı olsun ister insan elinden çıkma sanat eserleri, aynıdır. İnsanın içini sevinçle yıkayan her güzellik ağlatır. Yeter ki gözleriniz hak edilmiş güzelliklere ağlamayı bilsin.

Belki de bizler birbirimizin gerçeğini göremeyen ve aynı acıları paylaşan insanlarız.

Bir yüzün güzelliği tebessümde yatar diye düşünüyorum: eğer gülümseme yüzü daha da çekici kılıyorsa, o güzel bir yüzdür; eğer tebessüme rağmen yüz aynı kalıp değişmiyorsa, sıradan bir yüzdür; eğer tebessüm güzelliği bozuyorsa, o yüz çirkindir.

Anladım ki insan bilgi konusuna gelince sünger gibi olmalı, her şeyi emmeli. Dedikodu kısmına gelince huni gibi olmalı, bir kulaktan girip diğerinden hepsini çıkartmalı. Kötü ve olumsuz olan bilgiler konusundaysa küçük delikli süzgeç gibi hareket etmeli. İyi, doğru ve faydalı olacaklar hakkındaysa geniş gözenekli elek gibi durmalı.

Yalnızlığın bir odada tek başına kalmak olduğunu sanıyordu. Oysa yalnızlığın sadece kalabalıklarda hissedilebileceğini bilmiyordu.

Bu dünyada emin olduğum bir şey varsa, o da kimsenin başkasının yaşamına karışmaya hakkı olmadığıdır.

Riski bazen kazanmak için, bazen de elindekini kaybetmemek için alırsın. Hayat böyle işte korkun kadar kaçar, cesaretin kadar savaşırsın!

Mutsuzken başkalarının mutsuzluğunu daha güçlü hissederiz; duygular parçalanmaz, yoğunlaşır.

Ne kadar kibirli dursa da bardağın önünde eğilir çaydanlık. Öyleyse bu büyüklenme niye? Bu kibir, bu gurur niçin?

Ruhun inceliklerini, çehrenin çizgilerinde okuyabilecek bir ilim var mıdır?

Zaman en iyi ilaç değildir. Çünkü insan, kendi yarasına kendini basar. Bir öncekini unutmak için kendine yeni yaralar açar. Zaman da gelip hazıra konar.

Kimi insan, geçmişle geçememişi birbirine karıştırır. Halbuki, geçen iz bırakır, geçemeyen yara.

Ağaç dalındaki, gövdeden ayrılma eğilimini fark ettin mi bilmem? Hep öteye öteye uzar. Gövdenin toprağa kök salmış rahatlığından bir kaçıştır bu. Özgürlüğe susamışlıktır.

Cesaret, yeni aşklara aittir. Eski aşklar hep biraz kalleştir.

Yaralar acıyı saklar, izleri hayatı gösterir.

Çocuklar geleceğimizin tohumlarıdır. Onların yüreklerine sevgi ek ve bilgelik ve hayatın dersleriyle sula. Onlar büyürken, onlara büyümeleri için yer bırak.

Aşk kitaplarından alıntılar

Aşk kitaplarından alıntılar

Aşk, bir varlığı tutku ve bağlılık düzeyinde sevme. Kişinin duygularını yönetememesi durumu ile olağan sevgiden ayırt edilebilir.

Farklı cinslerden iki eşit insanın görevi olarak tanımladığımız aşk, iki bireyin bedensel ve düşünsel yönlerden birbirlerini çekmesini, başkalarını dışlamasını ve birbirlerine karşı mutlak bir teslimiyetle yaklaşmalarını gerektirir.-Alfred Adler

Sevgi tahammül eder ve iyilikle davranır. Sevgi kıskanç değildir, övünmez, kibirlenmez, çirkin davranışlarda bulunmaz, kendi çıkarını düşünmez, kolayca kızmaz. Yapılan kötülüğün hesabını tutmaz. Haksızlığa sevinmez, onun sevinci hakikatle birliktedir. Her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi ümit eder, her şeye dayanır. Sevgi asla son bulmaz.-Pavlus

Aşk, saygıya nazaran daha az değişir.-Adolf Hitler

Sadece şarkılarda ve yüreği ötelerde atan insanların ruhlarında yaşıyor artık aşk. Üzerinde yaşayanların cehenneme çevirdiği bu dünyayı çoktan bırakıp gitti. Aşk dünyayı terk etti.-İlhan İrem

Aşk, zamanın hızla geçmesini sağlar ama zaman aşkı öldürür.-Suç Ortağı

Aşk, inanılmaz bir bağdır.-Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu

Belki de aşık olduğumuzda yaşadığımız duygular normal bir durumu temsil ediyordur. Aşık olmak, olması gereken bir kişiyi gösterir.-Anton Çehov

Aşıklara haber vermek isterim: Kalbin tüm meseleleri yalnız kalpte halledilir, çünkü bir hissin hakkından ancak başka bir his gelir. Ümitsiz bir aşkın panzehiri ise nefrettir.-Peyami Safa

Allah’a giden tek yol aşktır.-Peyami Safa

Tek taraflı aşk tek kürekli kayık gibidir. Bulunduğun yerde döner durursun… Bir türlü engine açılamazsın.-Refik Halit Karay

Biz erkekler daha çok söyleyebilir, daha fazla yemin edebiliriz; Ama gerçekte gösterişimiz, duygularımızdan üstündür. Çünkü; her zaman yeminlerimizde cömert, ancak aşkımızda samimi değiliz.-William Shakespeare

Seveceksen ölçülü sev ki sevgin uzun sürsün; çok hızlı giden de çok yavaş giden gibi geç varır hedefe.-William Shakespeare

Aşk bir tapınak, aşk daha üstün yasadır.-U2

Aşık olduğuma göre, şairliğin, falanın filanin çok ötesinde bir şeyim herhalde.-Mavi Gözlü Dev

Hayatta birilerine aşık olmanın farklı düzeyleri olduğunu anlarsınız ama herkes bunun inkâr edilemez, tarif edilemez olduğunu anlamayabilir… Bunu tarif edemem, bu tarif edilemez.-Kristen Stewart

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.